Management Board

  • Stefan Brandt
    Dr. Stefan Brandt
    Director

  • Nicole Schneider
    Nicole Schneider
    Commercial Managing Director

Office of the Director

  • Kristina Pecia
    Kristina Pecia
    Executive Assistant to the Director

  • Franziska Schwäblein
    Franziska Schwäblein
    Director's Secretary

Office of the Commercial Managing Director

  • Annette Schmohl
    Annette Schmohl
    Administrative Support/Secretariat

Administration

  • Uta Kehr
    Uta Kehr
    Head of Finance and Administration

  • Dirk Sauer
    Dirk Sauer
    Law and Contracts Consultant

  • Gordon von Miller
    Dr. Gordon von Miller
    Law and Contracts Consultant

  • Jakob Wall
    Jakob Wall
    Coordinator IT Infrastructure

  • Janina Lässig
    Janina Lässig
    Administration Advisor

  • Melanie Tirkot
    Melanie Tirkot
    Contracts and Projects Advisor

  • Birgit Zippel
    Birgit Zippel
    Finance and Administration Advisor

Communication

  • Monique Luckas
    Monique Luckas
    Head of Press and Public Relations

  • Julia Ebeling
    Julia Ebeling
    Press and Public Relations Consultant

  • Katja Dallmann
    Katja Dallmann
    Press and Public Relations Advisor

Content and Strategy

  • Rüdiger Haum
    Dr. Rüdiger Haum
    Content Scout

Education and Participation

  • David Weigend
    David Weigend
    Head of Education and Participation

  • Giulia Paparo
    Giulia Paparo
    Education and Participation Consultant

  • Dr. Daniel Wessolek
    Dr. Daniel Wessolek
    Co-Design Consultant

  • Kirstin Ackermann
    Kirstin Ackermann
    Education and Participation Advisor

Exhibitions

  • Gabriele Zipf
    Dr. Gabriele Zipf
    Head of Exhibitions

  • Rosalina Babourkova
    Dr. Rosalina Babourkova
    Research Associate

  • Holger Bär
    Holger Bär
    Research Associate

  • Stefanie Borgmann
    Stefanie Borgmann
    Exhibition Consultant

  • Jasmin Minges
    Jasmin Minges
    Research Associate

  • Mirko Winkelmann
    Mirko Winkelmann
    Exhibition Consultant

  • Susanne Jackson
    Susanne Jackson
    Exhibition Assistant

  • Antja Karoli
    Antja Karoli
    Trainee

Programme

  • Hanna Winker
    Hanna Winker
    Head of Staff Programme

  • Johannes Sturm
    Johannes Sturm
    Programme Consultant

  • Kristin Wömmel
    Dr. Kristin Wömmel
    Programme Consultant

Service

  • Oksana Ronis
    Oksana Ronis
    Head of Service

Technical Division

  • Paul Hansen
    Paul Hansen
    Technical Manager

  • Alexander Anselm
    Alexander Anselm
    Technical Advisor

  • Vasilis Avgoustakis
    Vasilis Avgoustakis
    Event Technician

  • Patrick Manz
    Patrick Manz
    Media Technician